fbpx
WhatsApp İkonu
dijibes-telegram-ikon

Video: BES Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Herkes Katılabilir mi?

Bu YouTube videomuzda Bireysel Emeklilik Sisteminin ne olduğundan, nasıl çalıştığından ve kimlere hitap ettiğinden bahsettik.
YouTube video

Merhaba, DijiBES kanalına hoş geldiniz. Ben, Bireysel Emeklilik Uzmanı Müge Aydoğan. Bugün, bireysel emeklilik sistemi hakkında detaylı bir sohbet gerçekleştireceğiz. BES nedir, nasıl işler ve kimler için uygun bir yatırım aracıdır? Hadi, bu konuları aydınlığa kavuşturalım.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

27 Ekim 2003’te Türkiye’de hayata geçirilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), geleceğiniz için bugünden birikim yapmanıza olanak tanıyan zorunlu olmayan bir tasarruf sistemidir. Hem bir yatırım aracı hem de emeklilik döneminde ek bir gelir sağlama fırsatı sunar.

Türkiye’de BES’in Popülerliği

BES, Türkiye’de her geçen gün popülerliğini artırıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri, dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan %30 devlet katkısı. Evet, yanlış duymadınız; yatırdığınız her bir lira için devlet, sizin hesabınıza ek olarak %30 katkı sağlıyor.

BES Başvurusu Yap
Bireysel emeklilik sistemine kolayca katıl. Formu doldur, uzman BES danışmanın seni arasın.

Devlet Katkısı Nasıl İşler?

Devlet, sizin BES hesabınıza her ay yatırdığınız katkı payının %30’u kadar ek katkı yapar. Bu sistem 2013 yılında başladı ve o zamandan bu yana devletin katkı oranı %25’ten %30’a yükseltildi. Örneğin, aylık 1.000 TL katkı payı yatırıyorsanız, devlet sizin adınıza 300 TL ek katkıda bulunuyor.

Devlet Katkısının Limitleri

Devlet katkısı, her yıl güncellenen belli limitler dahilinde uygulanır. 2023 itibariyle, yıllık en fazla 140.532 TL’ye kadar olan katkı paylarına, %30 oranında devlet desteği sağlanıyor. Eğer yıllık katkı payınız bu limitin altında kalırsa, eksik kısmı yıl sonuna kadar tamamlayarak maksimum devlet katkısından yararlanabilirsiniz.

Kimler BES’e Katılabilir?

BES, yaş veya meslek ayrımı olmaksızın, çalışma durumuna bakılmaksızın herkesin katılabileceği bir sistemdir. Sistemde 10 yılını tamamlayıp 56 yaşını dolduran herkes, birikimlerini çekebilir ve ikinci bir emekli maaşı hakkına sahip olabilir.

BES’in Esnekliği

BES, katkı paylarınızı aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık periyotlarda belirleyebileceğiniz, istediğiniz zaman artırıp azaltabileceğiniz veya ek katkı payı yatırabileceğiniz son derece esnek bir sistemdir. Aynı zamanda birden fazla BES sözleşmesi yaptırabilir ve bunları birleştirme imkanına sahipsiniz.

DijiBES Kampanyaları
DijiBES'in kampanyalarıyla BES'e avantajlı katıl.
Kaçırma

Fon Yönetimi

BES’te yatırılan tutarlar, dilediğiniz fonlarda değerlenir ve yılda 12 defa fon değişikliği yapma hakkınız bulunur. İlerleyen videolarımızda fon seçimi ve yönetimi hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim.

Güvenilirlik

BES, emeklilik hesaplarının Takasbank’ta saklandığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlendiği güvenli bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Sistemi, geleceğinizi bugünden güvence altına almak için mükemmel bir fırsattır. Daha fazla bilgi ve detay için kanalımıza abone olmayı ve videolarımızı takip etmeyi unutmayın. Bir sonraki videoda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

2004 yılından beri Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortaları branşlarında bankasürans satış, pazarlama, ekip yönetimi, şube koçluğu, portföy yönetimi, müşteri tutundurma, karlılık, finans, motivasyon teknikleri, portföy yönetimi gibi bir çok alanda aktif rol aldım. Akbank, Garanti Bankası ve Anadolubank'ta görev yaptım. Dijital alanda mesleğime ilk gün duyduğum heyecanla devam ediyorum.

Sevdiklerinle Paylaş!

Benzer İçerikler

BES Başvurusu Yap
Bireysel Emeklilik Sistemi ile her ay tasarruf et, devletin %30 katkısından faydalan ve fonlarla birikimlerini büyüt. Geleceğin için bugün bir adım at!
Başvur
DijiBES.com CarrefourSA hediye çeki kampanyası