fbpx
WhatsApp İkonu
dijibes-telegram-ikon

Video: Bireysel Emeklilikte Grup Sözleşmeleri 

YouTube videomuzda grup emeklilik sözleşmeleri hakkında konuşacağız. Ne olduğundan, işveren ve çalışanlara faydalarından bahsedeceğiz.
YouTube video

Video Metni:

Merhabalar, DijiBES YouTube kanalına hoş geldiniz. Ben bireysel emeklilik uzmanı Müge Aydoğan. Bugün grup emeklilik sözleşmeleri hakkında konuşacağız. Peki nedir bu grup emeklilik sözleşmesi?
Kurumunuz ve çalışanlarınız için avantajlı koşullar sunan bireysel emeklilik planıdır. Çalışanlarının güvenli geleceği için yol gösterici olmayı düşünen ve Katkı Payı ödemesini karşılamak isteyen kurumlara önerilen avantajlı Emeklilik Planıdır.

Aslında burada asıl amaç, çalışanın hayat standartlarını yükseltirken aynı zamanda şirkete olan bağlılığını da artırmaktır. Böylece sonuç olarak hem işveren hem de çalışanın mutluluğu sağlanmış olur. (win-win)
Bir diğer avantajı ise; sistemin katılımcılardan yaptığı kesintilere bir sonraki videolarda değineceğim ama şunu belirtmeliyim ki işveren grup emeklilik sözleşmelerinde kişi sayısı ve fon büyüklüğü gibi etmenler olduğu için bireysel yapılan planlara oranla daha düşük yönetim gider kesintileri ve giriş aidat tutarları gibi özel avantajlar mevcuttur.

BES Başvurusu Yap
Bireysel emeklilik sistemine kolayca katıl. Formu doldur, uzman BES danışmanın seni arasın.

Kurumlar için çok önemli bir noktaya daha değineceğim; kurumlar, çalışanları adına ödediği katkı payı tutarlarını, her bir çalışanın brüt asgari ücretinin %15’ine kadar gider olarak gösterip kurumlar vergisi matrağından indirebilir. Bu avantajın, kurumların çalışanlarına BES yapmaları konusunda teşvik edici bir unsur olacağı düşüncesindeyim.

Peki gelelim çalışanlar kurumunun yaptığı bu grup emeklilik planını ne zaman hak ediyor? Nasıl çekebiliyor kısmına…

Çalışanlar, işverenleri tarafından kendileri adına ödenen Katkı Paylarına, belirli bir süre o şirkette çalıştıktan sonra hak kazanıyorlar. Buna “hakkediş süresi” deniyor. Bu süre, katılımcının Grup Emeklilik Sözleşmesine giriş tarihinden itibaren 7 yılı aşamaz ve kademe kademe hak ediş oranı da artabilir.

Bu oranlar ve süreler her kurumun kendi inisiyatifinde olup, emeklilik şirketleri ile yaptıkları anlaşmalarla belirleniyor. Kimi şirket 2 yılı dolduran çalışanına %100 katkı payı hak ediş oranı verirken kimisi de 7 yılı dolduran çalışanına bu hakkı veriyor.

DijiBES Kampanyaları
DijiBES'in kampanyalarıyla BES'e avantajlı katıl.
Kaçırma

Ekrandaki tablodan da inceleyebilirsiniz.

İşveren çalışanını haklı nedenle işten çıkarırsa bu süreler geçerli oluyor. Fakat çalışanın haklı nedenle işten ayrılması veya maluliyet gibi zorunlu bir neden olması durumunda VEYA işverenin grup emeklilik sözleşmesini feshetmesi durumunda hak ediş süresinin tamamlanması beklenmeksizin çalışan, ödenen katkı paylarını almaya hak kazanır.

Katılımcının vefatı halinde ise yine hak kazanma süresinin tamamlanması beklenmez ve tutar emeklilik sözleşmesinde belirtilen lehtarlara veya kanunî mirasçılara ödenir.

Bu anlattığımız işveren katkılı grup emeklilik planıydı. Yani kurumunuzun sizin için katkı payı yatırdığı plan…

Şimdi gelelim grup emeklilik planına…

Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı, çalışan sayısı belli bir limitin üzerinde olan firmalara önerilir. Katkı Payı ödemesini çalışanlar kendilerinin ödeme araçları ile yapabilecekleri gibi maaş hesaplarını ödeme aracı olarak da belirleyebilirler.

Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı’nın avantajı ise kesinti ve giderlerin, bireysel olarak yaptırdığınız sözleşmelerden daha az olmasıdır.

Bu arada Fonlar kısmına geldiğimizde isminde grup emeklilik fonu geçen fonlar göreceksiniz ki bu fonlar sadece grup emeklilik sözleşmelerine sahip katılımcıların kullanabileceği fonlardır. Bireysel planlarda bu fonları tercih edemeyeceksiniz. Onları da fonlar kısmında ayrıca anlatacağım.

Bir de BES’te Otomatik Katılım Sistemi (OKS) var ki, o da başka bir videomuzun konusu olacak diyerek şimdilik sizlere veda ediyorum. Öğrendiğiniz bilgileri faydalı bulduysanız videoyu beğenmeyi ve Bireysel Emeklilik’le ilgili tüm merak ettiklerinizi öğrenmek için DijiBES YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Sonraki videolarda görüşmek üzere… Sağlıcakla kalın…

2004 yılından beri Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortaları branşlarında bankasürans satış, pazarlama, ekip yönetimi, şube koçluğu, portföy yönetimi, müşteri tutundurma, karlılık, finans, motivasyon teknikleri, portföy yönetimi gibi bir çok alanda aktif rol aldım. Akbank, Garanti Bankası ve Anadolubank'ta görev yaptım. Dijital alanda mesleğime ilk gün duyduğum heyecanla devam ediyorum.

Sevdiklerinle Paylaş!

Benzer İçerikler

BES Başvurusu Yap
Bireysel Emeklilik Sistemi ile her ay tasarruf et, devletin %30 katkısından faydalan ve fonlarla birikimlerini büyüt. Geleceğin için bugün bir adım at!
Başvur
DijiBES.com CarrefourSA hediye çeki kampanyası