fbpx
WhatsApp İkonu
dijibes-telegram-ikon

BES Altın Fonu Nedir? Altına Dayalı BES Hesabı Oluşturmak

Bu yazıda BES Altın Fonu’nun ne olduğunu, altına dayalı BES hesabının avantajlarını, dezavantajlarını ve yatırım ipuçlarını öğreneceksiniz.
BES Altın Fonu Nedir? Altına Dayalı BES Hesabı
İçindekiler

Emeklilik döneminde daha iyi bir yaşam standardı için Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yatırım yapmayı düşünüyorsanız, altın fonları sizin için cazip bir seçenek olabilir. Bu yazıda, BES Altın Fonu‘nun ne olduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ayrıca, altın fonlarına yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair de bilgiler vereceğiz.

Dilerseniz yazı içeriğini YouTube videosu olarak da izleyebilirsiniz:

YouTube video

Bireysel Emeklilik ve Fonlar

Bireysel emeklilik sistemi, her yaştan katılımcıya emeklilik dönemlerinde daha iyi bir yaşam standardı sağlamak için tasarlanmış bir tasarruf ve yatırım aracı. Bireysel emeklilik sisteminde katılımcılar birikimlerini çeşitli fonlara yatırıyor ve bu fonların getirisinden yararlanıyorlar. Bu fonlar da, yatırım stratejilerine, risk profillerine ve portföy dağılımlarına göre farklılık göstermekte.

BES Başvurusu Yap
Bireysel emeklilik sistemine kolayca katıl. Formu doldur, uzman BES danışmanın seni arasın.

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonları, birçok yatırımcının bir araya gelerek ortak bir havuz oluşturduğu ve deneyimli yöneticiler tarafından idare edilen finansal araçlardır. Bu fon havuzunda birikimler, çeşitli yatırım araçlarına yönlendirilerek riskin dağıtılması sağlanıyor ve elde edilen getiriler yatırımcılar arasında paylaşılıyor.

Bireysel emeklilik sistemi kapsamında yapılan katkı ödemeleri de yatırım fonlarına yatırılmakta. Yani ödediğiniz katkı payları, tercih ettiğiniz yatırım fonlarında değerlendirmekte ve büyüme potansiyeli göstermekte. Dolayısıyla, dönemsel olarak yüksek getirili fonları seçmek ve fon büyüklüğünü göz önünde bulundurmak, yatırım getirileri açısından son derece önemli.

BES Altın Fonu Nedir?

Halk arasında “BES altın hesabı” ya da “altına dayalı BES” diye de bilinen BES altın fonu, portföyünün en az %80’i altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırılan bir yatırım fonudur. Bu fon, altın fonu ya da altın katılım fonu olarak farklı iki şekilde alınabilmekte.

  • Altın fonu, faiz geliri elde etmeye portföyünde yer verirken,
  • Altın katılım fonu, faiz geliri elde etmeyi hedeflemez ve katılım esaslarına uygun olarak yönetilir.

Altın katılım fonu, altın fiyatlarındaki değişimlere daha duyarlı bir fon; altın fiyatı ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan daha çok etkilenmekte. Bu nedenle, fonun getirisi yüksek olabileceği gibi, kayıp riski de olabilir. Bu nedenden zaman zaman iki fon arasında bir miktar getiri farkı olması mümkün.

DijiBES Kampanyaları
DijiBES'in kampanyalarıyla BES'e avantajlı katıl.
Kaçırma

BES’te Altın Fonu Seçmenin Avantajları

Güvenli Liman: Altın, tarihte güvenli liman olarak kabul edilen bir yatırım aracı. Ekonomik kriz, siyasi belirsizlik, enflasyon, devalüasyon gibi olumsuz durumlarda değerini korur veya artırır. Bu nedenle altın fonu, yatırımcısına uzun vadede istikrarlı bir getiri sağlayabilir. Bireysel emeklilik sisteminin de en belirgin özelliği, kişileri uzun vadeli yatırım araçlarına ve tasarrufa teşvik etmesi. Bu noktada uzun vadede altın fonu, fon sepetlerinde her koşulda bulundurulabilecek bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmakta.

Negatif korelasyon: Altın, diğer yatırım araçlarıyla zayıf veya ters bir ilişkiye (negatif korelasyona) sahip. Yani, altın fiyatı genellikle hisse senedi, tahvil, döviz gibi yatırım araçlarının fiyatlarından bağımsız ya da tersine hareket eder. Bu nedenle altın fonu, yatırımcısına portföy çeşitlendirmesi imkânı ile riski bölme ve azaltma imkanı sunar.

Küresel yatırım aracı: Altın, küresel bir yatırım aracıdır. Dünyanın her yerinde talep görür ve kolayca alınıp satılabilir. Bu nedenle altın fonu, küresel piyasalarda belirlenen fiyatıyla ülke içerisindeki ekonomik dalgalanmalarda koruyucu görev görebilir.

BES’te Altın Fonu Seçmenin Dezavantajları Neler Olabilir?

Altın fiyatı, arz-talep dengesi, spekülatif hareketler, merkez bankalarının politikaları, jeopolitik gelişmeler gibi birçok faktörden etkilenir. Bu nedenle altın fonu, yatırımcısına kısa vadede yüksek dalgalanma ve kayıp riski getirebilir. Bu nedenle altın fonuna daha uzun vadeli bir bakışla yaklaşmak faydalıdır diyebiliriz.

BES’te Altın Fonu Giderleri ve Kesintileri

BES fonlarının kurucusu bireysel emeklilik şirketleriyken, fonların yönetimini ise portföy yönetim şirketleri yapmakta. Tüm fonlarda yönetim gider kesintileri mevcut ve kesintinin miktarı fonun risk yapısına göre değişiklik göstermekte. Yani risk algısı düşük olan fonlarda daha düşük kesintiler olup, risk algısı yükseldikçe fonun yıllık gider kesintisi yükselmekte.

Diğer fonlar gibi altın fonunda da toplam yönetim gider kesintileri mevcut. Altın fonu yıllık yönetim gider kesintileri 2024 yılı itibari ile portföy yönetim şirketine göre yüzde 1,02 ile 1,07 arasında değişmekte.

BES Altın Fonuna Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın fonlarına yatırım yaparken dikkate almanız gereken birkaç önemli faktör bulunmakta. Bu faktörer arasında şunlar yer alıyor:

  • Fonun performans geçmişi,
  • Yönetim ücretleri,
  • Risk profili
  • Fonun içindeki yatırım stratejisi.

Faiz duyarlılığınız varsa seçtiğiniz fonun altın katılım fonu olduğuna da dikkat etmelisiniz. Ayrıca, altın fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı sabırlı olmak ve uzun vadeli bir perspektifle yaklaşmak önemli.

BES Altın Fonu Nasıl Alınır?

Peki BES altın fonunu nasıl alıp satıyoruz? Çok kolay. Önce DijiBES.com’da olduğu gibi sizinle düzenli olarak ilgilenecek güvendiğiniz platformdan ya da bir emeklilik şirketinden Bireysel Emeklilik Hesabı açıyorsunuz. Ayrıca açtığınız emeklilik şirketlerinin internet sitelerinde de fonları hakkında her detayı görebileceğiniz açıklamaları mevcut olacak. BES şirketinizin sitesinde fonun halka arz tarihinden, birim fiyatlarına ve kazanç oranlarına kadar pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Sözleşmenizi açtınız… 2 ay cayma süresi dolana kadar her sözleşmenin fonu standart yatırım fonuna yönlendirildi. Sizin tercih ettiğiniz fonlar cayma süresi dolduktan sonra satın alınacaktır. Bunun nedeni ise cayma süresinde kısa vadeli fiyat oynaklıkları nedeniyle tutarların zarar etmesi riskini almamak. Cayma süresi bitince sözleşmenizi başlatırken tercih ettiğiniz altın fonları otomatik olarak alınacak. İlk 2 aydan sonraki alımlar ise katkı payı ödemenizi yaptıktan sonra birkaç gün içerisinde olmakta.

BES Altın Fonu Kazanç Takibi Nasıl Yapılır?

Altın fonu da dahil tüm fonların içerisindeki dağılımlar portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilir. Altın fonunun içerisindeki değişik yatırım araçlarının dilediğiniz zaman Emeklilik Gözetim Merkezinin sitesinde Fonlar kısmından ya da Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu (BEFAS) üzerinden ulaşabilirsiniz. Burada fon künyeleri, dönemsel fon getirileri, şirket getiri farkları gibi bilgilerin hepsine gün gün, aylık ya da yıllık olarak ulaşabilirsiniz. BEFAS üzerinde tüm altın fonlarını görmek için buraya tıklayın. Ardından açılan sayfada “Filtrele” kısmına “altın” yazdığınızda, tüm altın fonları kazanç oranlarıyla birlikte listelenecek.

BES Altın Fonu Oranımı Nasıl Değiştiririm?

BES sözleşmenizdeki fon değişiklik işlemlerini emeklilik şirketinizin internet sitesinden, mobil uygulamasından, portföy yöneticinizden, müşteri temsilcilerinden yapabilirsiniz. Eğer sözleşmenizi DijiBES.com’dan başlattıysanız, size bir telefon kadar yakın olan finansal danışmanınızdan talep ederek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım kararları alınmadan önce detaylı araştırma yapılması ve finansal danışmanlarınızdan profesyonel tavsiyelerin alınmasının önemi büyük. DijiBES.com’da sözleşmesi olan müşterilerimize özel her ay piyasa şartlarına göre portföy yönetim şirketi tarafından iletilen yatırım ve fon dağılım tavsiyeleri telefonlarına SMS yolu ile gönderilmekte. Bu doğrultuda sizler de fon tercihlerinizin güncellemesini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Altın Fonu: BES Portföyleri İçin Güvenli Liman

Bireysel emeklilik sistemi içinde fon sepetinizde altın fonlarına yatırım yapmak, finansal çeşitlendirme ve risk yönetimi açısından sağlam bir strateji olabilir. Ancak, her yatırım kararı özenle değerlendirilmeli ve kişinin risk toleransına uygun oranlarda olmalı. Uzun vadeli birikimleri değerlendirmek ve gelecekteki emeklilik için güvenli bir finansal temel oluşturmak istiyorsanız, altın fonlarını bireysel emeklilik portföyünüze eklemeyi düşünebilirsiniz.

Elbette yine de uyarımızı yapalım: Yatırım fonları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve size en uygun fonu seçmek için, finansal danışmanınızla görüşmeniz faydalı olacaktır.

BES’te en çok tercih edilen fonlardan BES Döviz Fonu hakkında da bağlantıdaki içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

2004 yılından beri Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortaları branşlarında bankasürans satış, pazarlama, ekip yönetimi, şube koçluğu, portföy yönetimi, müşteri tutundurma, karlılık, finans, motivasyon teknikleri, portföy yönetimi gibi bir çok alanda aktif rol aldım. Akbank, Garanti Bankası ve Anadolubank'ta görev yaptım. Dijital alanda mesleğime ilk gün duyduğum heyecanla devam ediyorum.

Sevdiklerinle Paylaş!

Benzer İçerikler

BES Başvurusu Yap
Bireysel Emeklilik Sistemi ile her ay tasarruf et, devletin %30 katkısından faydalan ve fonlarla birikimlerini büyüt. Geleceğin için bugün bir adım at!
Başvur
DijiBES.com CarrefourSA hediye çeki kampanyası