fbpx
WhatsApp İkonu
dijibes-telegram-ikon

En Avantajlı Bireysel Emeklilik Şirketi Hangisi?

BES’e katılmak için en avantajlı emeklilik şirketi veya bankayı nasıl seçersiniz? Bu yazıda, size en çok kazandıracak kriterleri ve ipuçlarını bulacaksınız.
BES’e katılmak için en avantajlı emeklilik şirketi veya banka hangisi?
İçindekiler

Emeklilik, hepimizin için bir gün gelecek olan ve hazırlıklı olmamız gereken önemli bir dönüm noktası. Devlet destekli emeklilik sisteminin yetersizliği göz önüne alındığında, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), emeklilik hayallerinize ulaşmak için en doğru adımlardan birisi.

Ancak BES’e katılmak isteyenlerin karşısına çıkan en büyük sorulardan birisi, hangi emeklilik şirketinin veya bankanın daha avantajlı olduğu. Bu sorunun cevabı, aslında birkaç değişkene bağlı. Bu yazıda, BES’e katılmak isteyenler için en çok kazandıran ve en avantajlı emeklilik şirketini veya bankayı seçmenin kriterlerini ve ipuçlarını paylaşacağız. Böylece, BES’e katılmadan önce hangi şirketi veya bankayı tercih etmeniz gerektiğine daha kolay karar verebileceksiniz.

Türkiye’deki İlk Emeklilik Şirketleri

Öncelikle biraz BES’in tarihçesinden bahsedip, ardından günümüzdeki emeklilik şirketlerine gelelim. Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi (BES) için ilk hazırlıklar 1999 yılında başladı ve 2001’de yasa tasarısı onaylandı. Temmuz 2003’te Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) kurularak, sistemin alt yapısı oluşturuldu. İlk BES şirketleri arasında Akemeklilik, Yapı Kredi Emeklilik, Anadolu Hayat Emeklilik ve Oyak Emeklilik yer aldı. Aynı yılın sonunda Ankara, Vakıf, Doğan ve Commercial Union Emeklilik şirketleri de hizmet vermeye başladı. 2008’den itibaren yeni özel şirketler de ruhsat alarak bireysel emeklilik alanında faaliyet göstermeye başladı. Yıllar içinde şirketlerin isimleri değişti ve bazıları birleşerek daha büyük fon havuzları oluşturdular.

BES Başvurusu Yap
Bireysel emeklilik sistemine kolayca katıl. Formu doldur, uzman BES danışmanın seni arasın.

2012’de yapılan önemli kanun değişiklikleri ile sistem daha avantajlı ve hakkaniyetli hale getirildi. Bu değişiklikler sayesinde şirketlerin denetimleri sıkılaştırıldı ve katılımcılardan yapılan kesintiler limitlendirildi. Devlet katkısı da eklenerek, sistem daha cazip bir hale geldi. BESin tarihçesi hakkında daha fazla bilgi için EGM’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz: EGM’de BES’in Tarihçesi.

Günümüzdeki Bireysel Emeklilik Şirketleri

Peki şu an aktif çalışma yaşındayken kendiniz veya sevdiklerinizin geleceği için birikim yapıp, emeklilik döneminde ikinci emekli maaşı ya da toplu para ile daha rahat ve tasasız bir hayat geçirmek için sözleşmenizi hangi şirketlerden yapabilirsiniz?

İşte cevabı; şu an Türkiye ‘de aktif hizmet veren aşağıda gördüğünüz 14 Emeklilik şirketinden birini tercih ederek sözleşmenizi başlatabilirsiniz. Alfabetik olarak sıraladık:

 • AgeSA Hayat ve Emeklilik A.Ş.
 • Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.
 • Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.
 • Axa Hayat ve Emeklilik A.Ş.
 • Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.
 • BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş.
 • Garanti BBVA Emeklilik ve Hayat A.Ş.
 • HDI Fibaemeklilik ve Hayat A.Ş.
 • Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.
 • Metlife Emeklilik ve Hayat A.Ş.
 • NN Hayat ve Emeklilik A.Ş.
 • QNB Sağlık Hayat Sigorta ve Emeklilik A.Ş.
 • Türkiye Hayat ve Emeklilik A.Ş.
 • Viennalife Emeklilik ve Hayat A.Ş.

Hangi BES Şirketi ya da Banka Daha Avantajlı?

En çok kazandıran ve en avantajlı bireysel emeklilik şirketi ya da banka değerlendirilmesinde en önemli kriterden bahsedeceğim sizlere.

DijiBES Kampanyaları
DijiBES'in kampanyalarıyla BES'e avantajlı katıl.
Kaçırma

Bir emeklilik şirketinin fonlarının getirilerinin göz önünde bulundurulması, ayrıca fonun içeriklerinin bilinmesi önemli. Çünkü içerikleri ve taşıdığı riskler birbirinden farklı olan fonların, performansları birbirinden bağımsız. Tek başına herhangi birinin performansı ile, ilgili bireysel emeklilik şirketinin en çok kazandıran olarak nitelendirilmesi yeterli olmaz.

Sistemde bir fon sepeti hazırlamaktasınız. Yukarda belirtilen bütün Emeklilik şirketleri portföy yönetiminde uzmanlaşmış. Belli dönemlerde X şirketinin A fonu iyi getirirken, başka dönem Y şirketinin B fonunun getirisi daha yüksek olabiliyor. Ve fonlar dönemsel olarak getiri sıralamasında yer değiştirebiliyor. Bu noktada sürekli takip ve bilgilendirme önem kazanmakta.

En Avantajlı BES Fonları Olan Şirket ya da Banka Hangisi?

Fon getirilerini kişisel olarak Emeklilik Gözetim Merkezinin sitesinden ya da BEFAS‘tan takip edebileceğiniz gibi, şirketler uzman finansal danışmanları ile sizlere özel hizmetler verebiliyorlar. Şirketler arasındaki fark da tam olarak bu noktada açığa çıkıyor.

Şöyle düşünün; bir fonun getirisi yükselirken öncesinde piyasa konusunda bilgilendirme yapıp önerilerini sunan bir şirketiniz yoksa, o fonu tam zamanında tercih edip fon getirilerinden faydalanamazsınız. Bu noktada uzun dönemde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, istediğiniz zaman finansal danışmanınıza ulaşabileceğiniz, kaliteli hizmet alabileceğiniz bir şirkette birikimlerinizin değeri en yüksek seviyede karlı ve yükselmiş olacaktır.

BES Kampanyası Olan Şirket ve Bankalar

Elbette en avantajlı BES şirketini seçerken kampanyalarını da değerlendirmek önemli. Tüm emeklilik şirketleri ve bankaların dönem dönem kampanyaları olmakta. Bunları takip ederek, BES’inizi başlattığınız aşamada ek faydalar sağlayabilirsiniz.

DijiBES.com olarak, biz de BES sözleşmesini başlatanlar için kampanyalar sunuyoruz. Bireysel Emeklilik Kampanyaları sayfamızda güncel kampanyalarımızı takip edebilir ve çeşitli market hediye çeki fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Son Değerlendirme

Sonuç olarak, birikimleriniz hangi şirketi tercih ederseniz edin aynı yerde, yani devlete ait Takasbank’ta saklanmakta. Kesintilerde de mevzuat gereği hiçbir şirket limitleri aşamamakta. Ayrıca katkı paylarınıza her şirkette %30 devlet katkısı verilmekte. Bu noktada emeklilik şirketinizi seçerken, bireysel ihtiyaçlarınızı ve risk toleransınızı en iyi anlayan, fon önerileriyle kaliteli ve sürekli hizmet alabileceğiniz bir emeklilik şirketi tercih etmeniz uygun olacaktır.

2004 yılından beri Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortaları branşlarında bankasürans satış, pazarlama, ekip yönetimi, şube koçluğu, portföy yönetimi, müşteri tutundurma, karlılık, finans, motivasyon teknikleri, portföy yönetimi gibi bir çok alanda aktif rol aldım. Akbank, Garanti Bankası ve Anadolubank'ta görev yaptım. Dijital alanda mesleğime ilk gün duyduğum heyecanla devam ediyorum.

Sevdiklerinle Paylaş!

Benzer İçerikler

BES Başvurusu Yap
Bireysel Emeklilik Sistemi ile her ay tasarruf et, devletin %30 katkısından faydalan ve fonlarla birikimlerini büyüt. Geleceğin için bugün bir adım at!
Başvur
DijiBES.com CarrefourSA hediye çeki kampanyası