fbpx
WhatsApp İkonu
dijibes-telegram-ikon

Bireysel Emeklilik (BES) Başvurusu

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), hayalindeki finansal birikime ulaşman için bir tasarruf ve yatırım sistemidir. BES ile her ay tasarruf eder, devlet katkısından faydalanır ve fonlarla birikimlerini büyütürsün. Dilersen birikiminin tamamını tek seferde ya da maaş olarak almayı tercih edersin. Şimdi Bireysel Emeklilik başvurusu yap, geleceğini güvence altına al!

Online BES Başvurusu Yap

Sana özel BES Danışmanının telefonla arayarak detaylı bilgilendirme yapması için lütfen formu doldur:

Kendim için BES

Bireysel Emeklilik Birikimi Hesaplama

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılmak istiyor ama birikimlerinin ne kadar olacağını merak mı ediyorsun? O zaman Bireysel Emeklilik Birikimi Hesaplama Aracımız tam sana göre! Bu araç sayesinde BES’e katıldığında birikimlerinin tahmini olarak ne kadar olacağını kolayca hesaplayabilirsin.

BES’e Neden DijiBES ile Katılmalıyım?

Sana Özel Danışman

Sana Özel BES danışmanın, başvurudan, emeklilik planı ve fon seçimine kadar her adımda sana rehberlik edecek. BES yolculuğunun her aşamasında yıllar boyunca yanında olacak. Yapacağın doğru tercihler, emeklilikte rahat ve mutlu bir yaşamın kapılarını aralayacak

Fonları Karşılaştır

BES fonları seçiminde, risk ve getiri dengesini kurmak için karşılaştırma yapmak çok önemli. Uzman finansal danışmanlarımız tasarruflarını en iyi şekilde değerlendirmen için sana yardımcı olacak. Altın ve döviz getirili olanlar da dahil dilediğini seçeceksin.

Güvenle Öde

Türkiye’nin önde gelen BES şirketlerinden HDI Fibaemeklilik ile güven içinde birikim yapacaksın. HDI Fibaemeklilik’in SSL ve 3D Güvenlik teknolojili altyapısıyla, BES katkı payını kredi kartı ya da hesap kartı bilgilerini kendin girerek kolayca ödeyeceksin.

Kampanyalar

CarrefourSA Hediye Çeki

Bireysel Emeklilik Sözleşmen DijiBES'te! Bireysel Emeklilik sözleşmeni DijiBES aracılığı ile başlat, 500 TL CarrefourSA hediye çeki fırsatından yararlan! Son gün 31 Temmuz.

Kankaya Kıyak

Bireysel emeklilik yolculuğunda yanına kankanı da al! Kankaya Kıyak Kampanyasıyla, birlikte toplam 1.250 TL kazanç sağlayacaksınız. Üç kankanı getir, kazancını artır. Son gün 31 Temmuz.

BES Birikimlerine Pegasus BolPuan

BES birikimlerinde HDI Fibaemeklilik’i tercih eden Pegasus BolBol'lular, 7500 BolPuan hoş geldin hediyesi kazanıyor! Üstelik birikimlerinden her ay BolPuan kazanmaya devam ediyor!

Kampanyalar

DijiBES.com CarrefourSA hediye çeki kampanyası

CarrefourSA Hediye Çeki Kampanyası

Bireysel Emeklilik Sözleşmen DijiBES'te! Bireysel Emeklilik sözleşmeni DijiBES aracılığı ile başlat, 500 TL CarrefourSA hediye çeki fırsatından yararlan! Son gün 15 Temmuz.
Bireysel Emeklilik DijiBES.com Kankaya Kıyak Kampanyası

Kankaya Kıyak Kampanyası

Bireysel emeklilik yolculuğunda yanına kankanı da al! Kankaya Kıyak Kampanyasıyla, birlikte toplam 1.250 TL kazanç sağlayacaksınız. Üç kankanı getir, kazancını artır. Son gün 15 Temmuz.

Müşteri Yorumları

Hilal Temelli
Hilal Temelli
Read More
DijiBES.com bireysel emeklilik konusunda tam bir kurtarıcı! Hem rahatça kaydoldum, hem de ne zaman soru sorsam yardımcı oldular.
Mahmut Akcan
Mahmut Akcan
Read More
Bir süre önce emeklilik konusunu araştırdım. Bir baktım dijibes.com'a, tam aradığım gibi. Kolayca BES’e kaydoldum, bir sürü seçenek var yatırım konusunda. Şimdi rahatım, geleceğim güvende. Tavsiye ederim.
Nilay Şahin
Nilay Şahin
Read More
Oğluma BES yaptırmak için araştırırken reklamları çıktı. İşlemler çok kolay oldu. Mobil uygulamadan fonlarımı yönetiyorum, çok rahat.
Süheyla Yılmaz
Süheyla Yılmaz
Read More
Bireysel Emeklilik karışık sanırdım, ama dijibes.com sayesinde hallettim. Anlatımı basit, anlaması kolay bir site, yatırım yapmak çocuk oyuncağı. Hem de müşteri hizmetleri sağolsun, hemen yardımcı oluyorlar.
Neslişah Özoral
Neslişah Özoral
Read More
Ailecek oturduk, düşündük: 'Emeklilik meselesini halletmek lazım.' Neyse ki dijibes.com var, BES’i çözmek bu kadar kolay mıymış şaşırdık. Siteyi kurcalarken aklımızdaki sorulara hemen cevap bulduk, bir de müşteri hizmetleri var harika.
İsmail Yakapınar
İsmail Yakapınar
Read More
Benim gibi emeklilik meselelerine kafa yoranlara tavsiyem dijibes.com. Çünkü bankaya göre daha ilgililer. Site basit, anlaşılır, işlemleri telefonda 5 dakikada halletmek kolay.
Pınar Toksoy
Pınar Toksoy
Read More
Bir gün oturdum düşündüm; emeklilik meselesini nasıl çözeceğim? Hemen arattım dijibes.com'u buldum. Hem kendim hem çocuklarım için BES’imi 10 dakikada yaptırdım. Güvenilir bir site.
Previous
Next

BES Hesabını Kolayca Yönet

sonbaharda küçük kız ve ailesi doğada geziyor

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), emeklilikte ek gelir elde etmeni ve yaşam kaliteni yükseltmeni sağlayan, sosyal güvenlik sistemini destekleyen bir sistemdir. Sistemde 10 yıl ve üzeri kalıp 56 yaşına girdiğinde emekli olabilirsin. BES başvurusu yaparak kendine ve geleceğine akıllıca bir yatırım yap!

çift bireysel emeklilik sistemini araştırıyor.

Bunları Biliyor muydun?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında merak ettiğin, aklına takılan ya da öğrenince şaşıracağın bilgileri bir araya getirdik.

2022 yılında yapılan yeni düzenleme ile sistemden çıkmadan devlet katkısı hesabındaki tutarlar hariç birikiminin %50’sine kadar kısmen ödeme imkanı getirilmiştir. Bu durumda kısmen yapılan ödeme tutarının %25’ini aşmamak üzere, devlet katkısı hesabındaki tutardan da ödeme yapılabilir.

2024 yılı için BES Devlet Katkısı üst limiti, 72.009 TL’dir.  Bu devlet katkısından faydalanabilmek için de 240.030 TL katkı payı ödemesi yapmış olman gerekiyor.

Nasıl hesaplandığını merak ediyorsan ayrıntılı açıklayalım. Bir katılımcının yararlanabileceği en yüksek devlet katkısı miktarı, yıllık brüt asgari ücretin %30’u kadardır. 2024 yılı brüt asgari ücreti 28 Aralık 2023 tarihinde 20.002,50 TL olarak belirlendi. Buna göre devlet katkısı alabilecek en yüksek katkı payı ödemesi, 20.002,50×12= 240.030 TL olmakta. Bu rakamın %30’unu hesapladığımızda ise 72.009 TL’yi elde ediyoruz. Elbette bu rakam yıl içerisinde asgari ücrete zam yapılırsa değişecek.

Fonlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan, BES sözleşmesinin getirilerini takip edemeyen müşterilerimiz, fon dağılım değişikliği hakkını Portföy Yönetim Şirketlerine ufak bir komisyon karşılığında devretme hizmetimizden yararlanabilir. Böylece finansal piyasaların değişen koşullarına göre pozisyon almasını ve getiri avantajlarından en yüksek seviyede yararlanma olanağını yaratabilirler.
HDI Fibaemeklilik’in sunduğu Fon Market uygulaması ile kendi fon yönetici şirketin dışında başka bir fon yöneticisi seçebilirsin. Böylece sözleşmeni başka Emeklilik şirketine aktarmak, sürekli aynı ürünü kullanman veya değiştirmek için yıllarca beklemek yerine, performansını beğendiğin fon şirketine geçersin. Bu işlem için müşteri hizmetlerine ulaşman yeterli.

Katkı payı ödemenin banka/debit kart ile yani hesaptan yapılması halinde yurt içi bankalara ait banka/debit kartlar için blokaj süresi 2 ile 8 gün arası uygulanmakta. Blokaj süresi bankalarla yapılan anlaşmalar çerçevesinde değişiklik gösterebilir. Yani katkı ödediğin payının BES sözleşmesine intikali 2 ile 8 gün arası olacaktır. Kredi kartı ödemelerinde ise 32-41 gün arasında bankalarda değişiklik gösteren uygulamalarla blokaj süresi mevcuttur.

Devlet katkısının sözleşmene aktarıldığını, sözleşmenin detaylarını e-Devlet hesabına girerek “Takasbank Bilgilendirme Sistemi” alanından görebilirsin. Hemen gitmek için tıkla: https://www.turkiye.gov.tr/takasbank-bireysel-emeklilik-uygulamasi

Evet, kısmen haczedilebilir. Sistemde kaldığınız ay sayısı çarpı asgari brüt ücreti kadarki kısmı haczedilemez. Örneğin 15 aydır sistemdeysen 15 x 20.002 TL= 300.037 TL’lik kısma dokunulamaz. Ancak sözleşmede 300.037 TL’den daha fazla bir tutar var ise kalan kısım kadar haciz konulabilir. 2024 yılı için 10 yıldır sistemde kalan bir katılımcı için hacze karşı korunan tutar 2.400.300 TL’dir.

Ancak nafaka borçları konu ise durum değişir. Nafaka borçları korumaya dahil değildir. Borcu olanın BES’i var ise yasal olarak buradaki paraya el konulabilir.

Devlet katkısı olan tutar ise mevcut birikimden farklıdır. Devlet katkısı hesabındaki tutarlar haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dahil edilemez.

Yurt dışında yaşayan veya Mavi Kart sahibi olan Türk vatandaşları Dövizli BES imkânından yararlanabilir ve artık Katkı Paylarını dövize endeksli olarak ödeyebilir. Bu durumda devlet katkısı %30 yerine %10’dur.
13 Mayıs 2022 tarihli ve 31834 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca en az 500.000 Amerikan Doları (USD) veya karşılığı döviz tutarındaki katkı payını, kapsamı SEDDK tarafından belirlenen fonlarda tutarak sistemde 3 yıl kalma şartı ile BES sözleşmesi başlatan yabancıların istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkân tanınmıştır.
Herhangi bir fon dağılımı seçmezsen birikimlerin otomatik olarak “başlangıç fonu”nda yatırıma yönlendirilir.
Emeklilik hakkı 3 şekilde gerçekleşmektedir. Emekliliğe hak kazanan katılımcı, bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerinin bir program dahilinde ödenmesini, tamamının defaten ödenmesini ya da yapacağı yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde kendisine maaş bağlanmasını talep edebilir. Katılımcının birikimlerin ödenmesini talep etmesi veya hayat sigorta şirketi ile yıllık gelir sigortası sözleşmesi yapması halinde şirket, katılımcının hesabındaki birikimleri bildirimin ulaşmasından itibaren en geç on iş günü içinde katılımcıya öder.
Yeni BES sözleşmelerinde 2 aylık cayma süresi boyunca birikimler Likit fonda değer kazanır. Seçilen asıl fonlar ise cayma süresi sonunda alınır. Müşteri cayma hakkını kullanır ise tutarın geri iadesi, likit fondan kazancı varsa kazancı ile birlikte hesabına geçer.
Katılımcının sisteme giriş tarihi, yürürlükte bulunan sözleşmeleri arasında, sisteme giriş tarihi en eski tarihli sözleşme dikkate alınarak belirlenir.
Bireysel emeklilik hesabındaki birikimin ve ödenen katkı paylarının fonlar arasındaki dağılım oranları veya tutarları, bir yılda azami on iki kez değiştirilebilir.
Evet ev hanımlarına bireysel emeklilik yapılabilir. BES yaptırmak için herhangi bir ön şart bulunmuyor, dileyen herkes gibi bir ev hanımı da BES’e katılabilir. Ev hanımları için bireysel emeklilik yaptırmak son derece mantıklı. Herhangi bir işte çalışmayan ve SGK girişi olmayan ev hanımları BES ile geleceklerini güvence altına alabilirler. BES ev hanımı için finansal özgürlüğe atılan bir adım olabilir.
Plan değişikliği 1 yıl içinde en fazla 4 defa yapılır.
Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödenmesine ara verilebilir. Vadesinde ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip üç ay içinde, ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, ilgili sözleşmede ödemeye ara verildiği kabul edilir.
Birden fazla emeklilik sözleşmesi bulunan katılımcı, sözleşmelerinden herhangi birinden emeklilik hakkını elde ettiği tarih itibarıyla; a) Emeklilik hakkını kazandığı sözleşmenin bulunduğu şirkete ilgili sözleşmesi için talepte bulunarak veya, b) Yürürlükteki sözleşmelerinin bulunduğu şirketlerden birine talepte bulunarak ve emeklilik hakkını kazandığı sözleşmesi ile birlikte seçmiş olduğu diğer sözleşmelerine ilişkin hesaplarını talepte bulunduğu şirketteki sözleşmesine ilişkin hesabı ile birleştirmek suretiyle, emeklilik hakkını kullanabilir. emeklilik zamanı gelmeden sözleşmeleri birleştiremez!

Blog

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilgi almanı ve bilinçli şekilde katılmanı sağlayacak ilginç içeriklerimize buradan erişebilirsin.

Hesaplama yöntemi hakkında:

Bu sayfadaki getiri hesaplamaları, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanan 2010/10 numaralı genelgedeki oranlar kullanılarak yapılmıştır. Tahmini emeklilik birikimi hesaplamalarında senaryo 1'e göre muhtemel brüt reel getiri oranı yıllık %4, tahmini 20 yıl maaş hesaplamalarında net reel getiri oranı yıllık %3'tür. Hesaplama, enflasyonsuz bir ortamda ve fon işletim gideri kesintisi yapıldıktan sonra bulunan net reel getiri oranı kullanılarak yapılmıştır. Bu kapsamda getiri yıllık %3 olarak kabul edilmiştir.

DijiBES.com CarrefourSA hediye çeki kampanyası